Вийшла краєзнавча книга нашого земляка Олександра Михайлика

Автор: ВОЛОДИМИР СВЯТНЕНКО

22 квітня в бібліотеці імені В. Г. Заболотного київський краєзнавець, дослідник історії та церковної, громадської і промислової архітектури України Олександр Михайлик представив свою нову книгу «Старовинні храми міст і містечок Житомирщини» (2019).

Видання містить історичні дані щодо збереженої сакральної спадщини міст та містечок Житомирщини. Подано інформацію та зображення історичних православних, старообрядницьких, римо-католицьких, лютеранських храмів та синагог. Представлено також втрачені об’єкти церковної архітектури.

Книга продовжує тему, розпочату автором фотоальбомом «Старовинні храми Київщини» (2017). Головна відмінність – у книзі, присвяченій Київщині, зафіксовано храми в усіх населених пунктах. Натомість видання про Житомирщину охоплює лише міста та містечка, аби репрезентувати збережену сакральну спадщину саме міських поселень краю. У книзі вміщено фото та історичну довідку про кожен із храмів. Окремий розділ присвячено втраченим храмам Житомирщини – під кожним зображенням вміщено присвяту споруді та час будівництва і, якщо відомо, знищення. В останньому розділі йдеться про синагоги.  Вміщено  зображення  збережених  та втрачених юдейських храмів, зазначено час будівництва та знищення.

Основними джерелами інформації була довідкова література, що випускалася Київською та Волинською єпархіями: книги «Историко-статистическое описание церквей и приходов Волынской епархии» Миколи Теодоровича, «Памятная книжка Киевской епархии на 1913 г.» та «Справочная книга о приходах и монастырях Волынской епархии» Миколи Переверзєва.

Використано польськомовну енциклопедію «Słownik geograficzny Królewstwa Polskiego i innych krajów słowiańskich». Також використано сучасні інтернет-ресурси, присвячені історії Житомира та його храмів.

У книзі 128 сторінок, світлини 44 збережених  та 31 зруйнованого храмів. Усі вони зроблені автором.

Книга розрахована на усіх, хто цікавиться історичним краєзнавством та  архітектурою   України.

Про автора. Олександр Михайлик є автором ряду публікацій, присвячених маловідомим сторінкам історії та архітектури Києва. Учасник численних радіопередач («Подорожник», «Мій Київ») та телепрограм («Прогулянки містом», «Київські історії» та інших), присвячених Києву та подорожам Україною, в тому числі Київщиною. Він автор книг «Старовинні храми Київщини» (2017), «Святині Землі Чорнобильської» (у співавторстві з Кирилом Степанцем, 2018), «Невідоме Лівобережжя 1960-1980-ті» (у співавторстві із Семеном Широчиним і Кирилом Степанцем, 2018) та ін.

Leave a Comment