ОГІЄНКОВІ ГОСТИНИ В БРУСИЛОВІ

Автор: ВОЛОДИМИР СВЯТНЕНКО

Щедра українська земля подарувала світові цілу плеяду видатних особистостей, які завдяки своїй геніальності залишили помітний слід в історії людства. Визначне місце серед них займають нескорені Лицарі Духу — непізнаний до кінця український Сократ — Григорій Сковорода, велетень слова — Тарас Шевченко і беззаперечний моральний авторитет у культурному іконостасі України Іван Огієнко (митрополит Іларіон).

Наш уславлений земляк Іван Огієнко жив і творив у непростий час, але зумів піднятися над складними обставинами буття, щоб крізь покоління передати українському народові незгасимий національний вогонь боротьби за свободу і незалежність. У його особі гармонійно поєдналися державний, громадський, церковний і культурний діяч, учений, педагог, філософ, історик, краєзнавець, редактор, видавець, богослов, теоретик канонічного права, перекладач, поет, прозаїк, есеїст. Нині справді важко переоцінити той внесок, який митрополит Іларіон зробив у національне відродження України активною життєвою позицією, повсякденною невтомною працею, незламним духом і правдивим словом.

Після кількох тижнів дощової погоди з осінньою прохолодою нарешті сірі похмурі хмари розступилися і над Брусиловом знову засяяло лагідне і привітне весняне сонечко. Весело защебетали пташки в садах і скверах, заметушилися ластівки, добудовуючи свої гнізда на людських обійстях, а в берегах співуче затьохкав соловей. З Божої ласки це сталося 18 травня, саме в той день, коли до древнього містечка над Здвижем із всієї України з’їхалися гості, щоб вшанувати пам’ять нашого славного земляка Івана Огієнка.

Святкові урочистості розпочалися з молебню, який поблизу місцевої православної церкви відслужив архієрей Православної церкви України, єпископ Житомирський і Овруцький Владика Паїсій за участі настоятеля Брусилівського Свято-Воскресенського храму отця Олега Романини та інших благочестивих представників релігійної громади області. Потім процесія вирушила центральною вулицею Брусилова, що віднедавна носить ім’я митрополита Іларіона, до районного будинку культуру. Саме цією дорогою багато років тому Іван Огієнко маленьким хлопчиком простував до школи зі своєї рідної Забашти.

До пішої ходи долучилася велика кількість люду. На шляху колону вітали по-святковому одягнені у вишиванки дівчатка, які били у бронзові дзвони, що були прикріпленні до бетонних опор електричних мереж що кожні п’ятдесят метрів. Ці дзвони символізували започаткований головою Брусилівської селищної об’єднаної територіальної громади Володимиром Габанцем Всеукраїнський фестиваль-конкурс української національно-патріотичної та духовної пісні «Огієнкові дзвони». І було в тому суголоссі дзвонів якесь умиротворення, ніби правічний святий дух Новоміської Вознесенської та Староміської Воскресенської церков розносився над сивочолим Здвижем. Можливо саме таке чудне дзеленькання понад сто років тому й благословило малого Рульку на просвітницько-релігійну діяльність, у царині якої він сягнув небувалої величі.

Організатори цьогорічного свята добре підготувалися до зустрічі поважних гостей. Від самого ранку алею селищного парку заповнили учасники громадського об’єднання «Жива вода», які виставили на загальний огляд свої творчі роботи. Кидалося в очі велике розмаїття українських вишивок, мистецьки оздоблених образів з ликом Святих, високохудожніх полотен та декоративно-вжиткових виробів. Приємно було зустріти серед них унікальні вишивки народної майстрині Тетяни Лаворчук, яка, як виявляється, крім чарівного голосу має ще й неабиякий рукодільний талан, а біля чудових художніх робіт майстра народної творчості Аркадія Поліщука постійно купчилися шанувальники образотворчого мистецтва.

Цьогорічна церемонія нагородження лауреатів Всеукраїнської премії імені Івана Огієнка пройшла дещо в скороченому варіанті, адже через поважні причини не змогли прибути до Брусилова Григорій Купріянович з Польщі (лауреат в номінації «Наука»), Василь Куйбіда («Громадська, політична та духовна діяльність»), Йосип Струцюк («Література»). Натомість присутні в залі Брусилівського будинку культури оплесками зустріли Петра Приступова – лауреата в номінації «Освіта», Володимира Слєпченка та Валерія Головатенка – лауреатів у номінації «Мистецтво. На їхню адресу пролунали теплі слова з вуст голови конкурсної комісії з присудження Всеукраїнської премії імені Івана Огієнка, голови Всеукраїнського товариства «Просвіта» Павла Мовчана, огієнкознаців – професорів Миколи Тимошика і Євгенії Сохацької, директора Житомирського коледжу культури і мистецтва імені І. Огієнка Миколи Покропивного та інших відомих діячів української культури.

На жаль, не обійшлося без прикрого інциденту. Виявляється, що через бюрократичні обмеження лауреат з Польщі Григорій Купріянович не зможе отримати грошової винагороди, яка так потрібна йому для лікування. У своєму виступі професор Микола Тимошик звернувся до сумління очільників обласної влади, щоб вони виконали покладені на них обов’язки і позитивно вирішили це питання. На що голова Брусилівської громади Володимир Габанець зауважив, що премію такій високодостойній людині виплатить Громадська організація «Рідний дім Брусилівщини», яку очолює Олександр Нікітчин.

Завершилися урочистості Всеукраїнським фестивалем–конкурсом національно-патріотичної та духовної пісні «Огієнкові дзвони». Він відкрився прем’єрою пісні «Огієнкові криниці» на слова Тамари Коваль, музична версія Валентина Коваля, яку виконала учениця Брусилівської ЗОШ №1 Анастасія Коваль. У конкурсній програмі взяли участь чотири колективи: народний аматорський ансамбль пісні і танцю «Криниченька» Андрушівського  селищного Будинку культури (керівник заслужений діяч культури Польщі Іван Красовський); народний аматорський гурт «Соколи» села Сокільча  Попільнянського району (керівник Володимир Гайдай); народний аматорський вокальний ансамбль «Чарівниця» Брусилівського селищного Будинку культури (керівник Тетяна Лаворчук) і народний камерний хор «Небесна гармонія» Андрушівської школи мистецтв (керівник Емілія Лучкіна).

Оцінювало виступи конкурсантів поважне журі, до якого входили: голова – директор Житомирського коледжу культури і мистецтв ім. І.Огієнка, заслужений працівник культури України Микола Покропивний, співголова – виконуюча обов’язки директора Житомирського обласного Центру народної творчості Олена Сердечна, експерти – викладач Житомирського музичного училища ім. Віктора  Косенка, заслужений діяч культури Польщі Микола Нагірняк, солістка Житомирської обласної філармонії ім. Святослава Ріхтера Світлана Ніканорова та викладачка Брусилівської дитячої  музичної школи Анна Знайда. За результатами його голосування переможцями фестивалю «Огієнкові дзвони» стали: народний аматорський вокальний ансамбль «Чарівниця» Брусилівського селищного Будинку культури (перше місце і грошова премія 3000 грн) та народний аматорський ансамбль пісні і танцю «Криниченька» Андрушівського  селищного Будинку культури («Гран-прі» і грошова премія 5000 грн). Всі витрати, пов’язані з нагородженням переможців першого Всеукраїнського фестивалю-конкурсу, взяла на себе Брусилівська об’єднана територіальна громада.

Leave a Comment