Брусилівська середня школа у 1958 році

Автор: МИХАЙЛО ЛИТВИНЧУК

Джерело: газета “Колгоспна правда”, 22 вересня 1958 року

Брусилівська середня школа – одна з найстаріших шкіл району. В цьому році вона зробила сімнадцятий випуск. Понад тисячу її вихованців вийшли в люди. В грізні роки Великої Вітчизняної війни багато з них зі зброєю в руках захищали честь і незалежність нашої Вітчизни. Багато з них полягло смертю хоробрих на полі бою.Нема таких ділянок нашого народного господарства і культурного будівництва, де б не були б, де б не працювали б наші колишні учні. Не один з них закінчив Воєнну Академію (підполковник С. Тюрменко, В. Рода, Т. Сидоренко та інші). Багато з них працює на відповідальних партійних і радянських роботах (О. Красовський, Н. Шарага, В. Ткачук, Г. Денисенко та інші).

З колишніх наших учнів є кандидати наук і викладачі вищих навчальних закладів Києва та інших міст (О. Онищенко, К. Ткаченко, В. Столяренко, Н. Пасічник, Б. Радчук та інші). Є обдаровані лікарі, педагоги, інженери. Наприклад, З. Кушніренко, О. Нагорна, Л. Макаренко, Ф. Дубок, Т. Волошенко, Я. Карпенко, М. Сачок, Є. Станішевська, Є. Стадник, Є. Левицький та багато інших.

Є льотчики, які проявили чудеса героїзму в роки Великої Вітчизняної війни (П. Рода, С. Рода – брати); є юридичні працівники – судді, слідчі, тощо (Т. Яременко, Ю. Ковриженко, В. Старченко) та ін.).

Брусилівську середню школу закінчила К. Залізняк – артистка, співачка. Багато наших колишніх випускників працює в пресі.

Школа випустила майже два десятка випускників з золотими та срібними медалями. Зараз школа переживає переломний період. Важча частина цього періоду лишилась ззаду (1955, 1956 роки), коли більшість випускників не могла збагнути, як це так: – закінчити середню школу і йти працювати в колгосп чи на підприємство виконувати фізичну роботу. І боляче це переживали.

На сьогодні наша молодь, випускники нашої школи вже тільки і мислять собі, що до вищої школи треба йти тільки через виробництво. Так, з 114 випускників 1958 року поступили в середні спеціальні та вищі учбові заклади 44 учні, а решта зразу пішла на роботу в колгосп, на підприємство, на будівництво, крім тих, що пішли в Радянську Армію.

17-ий випуск Брусилівської середньої школи (1958 рік)

Учні Брусилівської середньої школи – це діти батьків, які зв’язані з сільськогосподарськими роботами в колгоспі, на підприємстві. Трудове навчання в нашій школі починається з молодших класів, з роботи на грядках пришкільних ділянок. Учні любовно доглядають і вирощують корисні сільськогосподарські культури на цих ділянках. Роботу їх шанують і цінять. Уже декілька років підряд кращих юннатів нашої школи затверджували учасниками Всесоюзної сільськогосподарської виставки. Понад 30 учнів нагороджено відповідними медалями за участь у Всесоюзній сільськогосподарській виставці.

Щороку у вересні відбувається свято врожаю, де підсумовуються наслідки роботи на дослідних ділянках за рік, намічаються плани дальшої роботи, відзначаються наказом по школі та подарунками кращі учні-працівники, які виявили себе на пришкільних дослідних ділянках.

Можна навести чимало фактів, які свідчать про те, як сумлінно працює більшість учнів на шкільних дослідних ділянках. Так, ланка учениці М. Поліховської виростила на своїй ділянці у переведенні на 1 гектар по 1100 цнт. кормових буряків. На шкільній виставці вони привертають до себе увагу багатьох відвідувачів. Ланка О. Тюрменко виростила 28 нових колекційних рослин, які не висіваються в нашому районі (райграс, теф, канатник, магар та інші). Знання і практику, набуті на дослідних ділянках, учні застосовують поза школою: в колгоспі, в себе вдома.

Вчителі Брусилівської середньої школи

Щороку школа проводить велику роботу у справі деревонасадження. Але тут є велика недоробленість: за посадженими деревцями нема потрібного догляду. Щороку школа бере активну участь у збиранні врожаю в колгоспах. Цієї осені, працюючи на копанні картоплі в колгоспі ім. 17 партз’їзду, школа запровадила систему доведення кожному учневі певного завдання, певної норми. У вересні поточного року школа працювала у колгоспах сіл Йосипівки, Озеряни, Карабачина і Брусилова.

На базі Брусиловської і Водоніївської МТС в 1957-58 навчальному році виробниче навчання проходили 3 класи. В цьому році на базі РТС навчаються два класи. Цього року вперше розпочали виробниче навчання ще й на базі цегельного заводу. Тут виробниче навчання проходять 2 класи. Хлопці цих двох класів розпочали вивчати столярну справу з охопленням пилорамного і мебльового виробництва, а дівчата вивчають штукатурну справу. Решта 8-10 класів працює на основі колгоспного виробництва – вивчають рільництво і тваринництво.
Влітку добре працювали в колгоспах виробничі бригади учнів. В травні ц.р. 31 учень 10 класу закінчив трирічне виробниче навчання і одержав спеціальність тракториста. Частина з них працює механізаторами в колгоспах.

Куди ж пішли учні 10 класу, закінчивши школу і одержавши спеціальність тракториста? Частина з них поступила вчитись. Так, В. Костюченко, А. Дмитренко – учаться в гірничому технікумі. Більшість працює в рідних колгоспах доярками, свинарками, обліковцями та на інших роботах. Галина Титаренко і Лєна Ткаченко працюють у пекарні в кондитерському цеху. Віктор Олійник – їздовим у колгоспі ім. Горького.
Є цінні дані, які свідчать, як сумлінно працюють наші учні влітку, під час канікул, на колгоспних ланах. Так, учень 9 класу Микола Жабенко влітку працював у колгоспі причіплювачем на тракторів і виробив 213 трудоднів. Ю. Терещенко виробив 100 трудоднів, О. Савченко – 150, В. Червоню – 70, С. Костюченко – 80, М. Ткаченко – 76, Л. Попов – 72 трудодні і т.д.

Ціла бригада сьогорічних випускників працює на будівництві кінотеатру в Брусилові, де керівником наш колишній учень В. Денисенко. Крім робіт на дослідних ділянках, на базі РТС, на базі цегельного заводу та на базі сільського господарства; крім допомоги колгоспам весною, влітку та восени та крім виконання таких робіт, як посадка лісу, деревонасадження, очищення садків від гусені, проведення недільників на будівництві кінотеатру тощо, наші учні виконували такі роботи, як будування шкільного крільчатника, вивозка торфу для школи, ремонт школи та шкільної меблі та ін.

Крім цих робіт, ведеться ще одна, дуже цінна у виховному значенні роботи. Це – допомога тимурівських команд. У школі є три тимурівські команди, які у всьому допомагають декільком старикам похилого віку. Все це говорить про те, що Брусилівська середня школа і її учні йдуть у ногу з життям, що школа все більше і більше зростається з конкретною виробничою дійсністю. Учні вже починають виходити з середньої школи не тільки з атестатом зрілості, а й з певною спеціальністю, що допомагає їм швидко зайняти своє виробниче місце.

Leave a Comment