ПОЛЯНИ

ПОЛЯНИ

01

Святненко В. Поляни [Текст] : оповідання / Володимир Святненко. — Житомир : Видавець О. О. Євенок, 2021. — 176 с. ISBN 978-966-995-281-3.

Дванадцять оповідань, що увійшли до нової книжки прози Володимира Святненка несхожі за сюжетом і відносяться до різних історичних епох, але всі вони об’єднані глибоким психологізмом героїв та їхньою любов’ю до свободи, правди і справедливості. За допомогою драматичних подій, романтичних історій, несподіваних обставин і кумедних ситуацій автор показує сутність людини під різними соціальними масками, її здатність протидіяти злу, боротися за національні ідеали, долати життєві труднощі, кохати і бути коханою.
У цій збірці оповідань кожний читач знайде для себе щось близьке: спогади пережитого, мінливість і підступність долі, шкільництво, селянський побут, палке кохання і красу рідного краю. Цікаві життєві історії, написані емоційно й естетично багатою й образною літературною мовою, зворушать до щемкого болю в серці та нікого не залишать байдужим.

ВІД АВТОРА

Чимало води спливло з тих літ, коли моя юнача душа з жадобою вбирала в себе красу краю, який кленовим листочком, помережений великими і малими річками, розлігся між дрімучою поліською пущею і безмежним голим степом. До солодкого щему я радів тому, як чепурилися у весняну ошатність квіття вишневі сади, виколисувалися під щедрим українським сонцем хлібні ниви, голубіли росою льони, золотилися в прозорому серпанку осіннього ранку гаї, переліски й діброви і ген-ген серед ночі розливалися солов’їні пісні кохання.

На цій, дорогій моєму серцю землі, споконвіку жили поляни — гордий, працьовитий, вільний і побожний народ, який обробляв землю, ростив дітей, будував міста, дотримуючись добрих звичаїв. На його долю випало чимало страждань і випробувань, але він вистояв, щоб гідно продовжувати свій рід.

Поляни живуть дружно, тихо й мирно. Попри непросте щоденне буття, вони веселі, дотепні й кмітливі, щоправда, інколи чудять: сваряться, чубляться, ображаються, заздрять, жартують і потішаються. А разом з тим кожний представник полянської цивілізації наповнює криницю народної пам’яті розмаїттям своїх життєвих пригод.

Я люблю повертатися в цей чарівний світ старих верболозів, непрохідних піщуг і трав’янистих берегів, бо тільки тут відчуваю себе вдома, і тільки тут можу сповна втамувати творчу спрагу. Завжди лину сюди у святочному настрої, щоб навздогін часу знову і знову пережити із земляками те, що було їхнім минулим. Дивлюся на зорі, що спалахують на вечірньому небосхилі, вслухаюся в шум сивочолого Здвижа і ніби крізь роки і віки чую знайомі голоси, які молитовною сповіддю і душевною розчуленістю манять мене в таємничі лабіринти захопливих літературних сюжетів. Разом із далекими і близькими пращурами досхочу напиваюсь холодної джерельної водиці і, ввібравши в себе героїчний дух рідної землі, простую далі звивистою стежиною свого часу.

Дванадцять оповідань, що увійшли до цієї збірки, виткані плетивом доль моїх земляків. Усі вони різні за перебігом подій і сюжетом та відносяться до різних історичних епох. Щиро вірю, що кожний читач знайде у цій збірці історію на свій смак, а для когось вона, можливо, стане в нагоді для усвідомлення унікальності й неповторності власної екзистенції.

Зміст

Від автора………….…………………………………………………………………………….. 3

Вигнанець……………………………………………..………………………………………..5

Три капочки щастя…………………………………………………………………………….. 18

Назарич………………………………………………………………………………………………. 33

У терновому вінку……………………………………………………………………………….. 60

Незакінчений урок………………………………………………………………………………. 73

Грицеві світанки ………………………………………………………………………………….. 82

Любов над Бугом……………………………………………………………………………………95

Останній бій “Будька”……………………………………………………………………………..107

Цюрупало…………………………………………..………………………………………………114

Криве дзеркало……………………………………………………………………………………… 131

По гриби……………………………………………………………………………………………………145

Тут шумів ліс.……………………………………….. …………………………………………………..161

 

Замовити книгу

Comments are closed.