Брусилівський історичний музей імені Івана Огієнка

Історія Брусилівського історичного музею імені Івана Огієнка

Брусилівський районний краєзнавчий музей на громадських засадах було засновано у 1960 році. Організатором і першим керівником музею був Яків Якович Галайчук. Йому допомагали Василь Савич Ткаченко, Михайло Оксентійович Литвинчук, Леонід Варфоломійович Мельниченко. Музей розміщувався в кількох кімнатах Будинку піонерів (нині приміщення редакції газети «Відродження».

У середині 80‑х років краєзнавчий музей перевели в колишню будівлю колгоспної контори (нині тут знаходиться Брусилівський історичний музей Івана Огієнка). Директором музею став Леонід Варфоломійович Мельниченко.

 У 2009 році громадський музей став  відділом Житомирського обласного краєзнавчого музею і йому було присвоєне ім’я уродженця Брусилова Івана Івановича Огієнка (Митрополита Іларіона) (1882-1972) – визначного вченого – історика, мовознавця і літературознавця, поета і прозаїка, редактора та видавця, політолога і теоретика канонічного права, громадсько-політичного і церковного діяча, перекладача Біблії на українську мову. У цей час директором музею працював Василь Федорович Сташук.

21 серпня 2010 року на святкуваннях, присвячених 20-річчю відновлення Брусилівського району, біля будівлі музею був  відкритий перший в Україні  пам’ятник Івану Івановичу Огієнку роботи скульптора  Анатолія Бурдейного. Ініціатором та меценатом встановлення пам’ятника став голова Вінницького обласного літературно – мистецького об’єднання імені Василя Стуса, лауреат премії ім. І. Огієнка Василь Кобець.

22 серпня 2014 року у Брусилівському  історичному  музеї імені Івана Огієнка була  урочисто відкрита нова експозиція, яка складається з двох відділів –  присвяченого життю та діяльності  Івана Огієнка, та  історії  Брусилівського краю. Від того часу музей очолює Світлана Іванівна Карась.

Експозиції музею

Експозиція музею розміщена в двох залах. Один з них відображає основні етапи життя та громадської діяльності І. Огієнка. В експозиції представлені багаточисленні праці митрополита Іларіона з історії України, історії української церкви, історії української мови, які були видані в Канаді у 1950-1970 рр.; примірник лондонського видання Біблії 1962 року в перекладі митрополита Іларіона з дарчим написом дочці Лесі; фотографії І. Огієнка; родинна шафа – придане жінки Івана Огієнка; інтер’єр української хати Київської губернії початку ХХ ст., яка допомагає відтворити обстановку, в якій жив наш знаменитий земляк.

В другому залі експозиції представлені матеріали, які розповідають про історію Брусилівського району і містечка Брусилів. В музеї експонуються колекція монет солідів (перша пол. ХVІ ст.), яка знайдена на території краю; примірник “Євангелія” 1753 р., інструменти та вироби брусилівських ремісників, предмети побуту; сільськогосподарські знаряддя праці, традиційний український чоловічий та жіночий одяг; фотографії, документи, книги відомих людей Брусилівщини.

Інформація

Адміністрація

  • Завідуюча – Карась Світлана Іванівна

Адреса

  • смт. Брусилів, майдан Огієнка, 1

Телефон

  • 8 (04162) 3 01 42

Графік роботи:

  • Вихідні – неділя, понеділок
  • Час роботи: з 10-00 до 18-00,
  • Каса: з 10-00 до 17-15

Електронна пошта: 

  • brusylivmyzey@ukr.net

Відкриття історичного музею Івана Івановича Огієнка у Брусилові

Мітинг з нагоди вшанування пам’яті Івана Огієнка

Путівник по Брусилівському історичному музею імені Івана Огієнка